Sinopse
Poranna audycja, codziennie od 6:00. Przedstawiamy informacje z kraju i zagranicy. Ciekawostki, praktyczne porady, interesuj?ce komentarze.
Episódios
-
Coraz mniej samochodów na polskich drogach
18/12/2019W Polsce jest coraz mniej chętnych by zdawać na prawo jazdy. Wszystko wskazuje na to, że w 2020 roku będzie o 50 tysięcy mniej nowych kierowców niż w 2019.
-
Rekonstrukcje wybuchu stanu wojennego – żywa lekcja historii najnowszej
13/12/2019"Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Ojczyzna nasza znalazła się na przepaścią" – tymi słowami generał Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Wybrzmiewają one równie mocno 38 lat później, podczas rekonstrukcji najważniejszych epizodów z tego trudnego dla kraju okresu.
-
Kiedy jest najlepszy moment na kupno choinki?
11/12/2019Tradycja stawiania w domu choinki na święta Bożego Narodzenia przybyła do nas z Niemiec na początku XIX wieku. Dawniej Polacy wstrzymywali się z przystrojeniem drzewka do Wigilii lub dnia wcześniej. Dziś są mniej cierpliwi, o czym dobrze wiedzą sprzedawcy, którzy rozkładają swoje stoiska już na początku grudnia.
-
Dziś Olga Tokarczuk odbierze literacką Nagrodę Nobla!
10/12/201910 grudnia Olga Tokarczuk odbierze literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. Uroczystości rozpoczną się o 16.30 w Filharmonii Sztokholmskiej, gdzie król Szwecji wręczy pisarce złoty medal i dyplom. Jak będą przebiegać uroczystości?
-
Dziennikarz jak saper. Beata Michniewicz odebrała statuetkę AuTORytet 2019
09/12/2019Zostawianie swoich poglądów politycznych za drzwiami studia, życzliwość wobec wszystkich polityków i umiejętność wysłuchania racji obu stron – tymi wartościami w zawodzie dziennikarza kieruje się Beata Michniewicz, laureatka nagrody 13. Plebiscytu MediaTory – statuetki AuTORytet 2019, przyznanej przez studentów dziennikarstwa z całej Polski.
-
Druga twarz Stanisława Barei odkryta po 66 latach!
05/12/2019Jest czarno-biała, trwa czternaście minut i jak przekonują ci, którzy ją widzieli, robi ogromne wrażenie. Mowa o studenckiej etiudzie Stanisława Barei – "Drugie sumienie" – pierwszym filmie reżysera.
-
Trzy dekady po upadku PRL bareizmy wciąż żywe!
05/12/2019Mistrz polskiej komedii zapewne nie śnił, że termin "bareizm" będzie synonimem absurdów dnia codziennego I to nie tylko w PRL-u, a w świecie nam współczesnym.
-
Wyjątkowy urzędnik z Gdańska
03/12/2019To jedyny taki przypadek w Polsce – 35-letni Michał Milka z Gdańska został pierwszym w naszym kraju urzędnikiem z zespołem Downa. Wszystko dzięki działaniom Fundacji Wspierania Rozwoju Ja Też i otwartym na nowe wyzwania gdańskim urzędnikom.
-
Black Friday. Jak nie dać się oszukać?
29/11/2019Ostatni piątek listopada to dzień, podczas którego wiele osób popada w zakupowy szał. Ogromne przeceny, wielkie okazje, jedyne w ciągu całego roku. Czy aby na pewno?
-
Codzienność w Himalajach w obiektywie
26/11/2019To nie są zwykłe zdjęcia z wypraw w Himalaje. Mirosław Wiśniewski – kierowca polskich ekspedycji – uchwycił w swoim obiektywie codzienne życie osób, które brały udział w polskich ekspedycjach w latach 70.
-
Suplementowy zawrót głowy
26/11/2019Ponad 70 proc. Polaków deklaruje, że sięga po suplementy diety. Zachęcają nas do tego często uśmiechnięci aktorzy grający w reklamach lekarzy i farmaceutów. Jednakże, niedługo takie spoty znikną z ekranów naszych telewizorów.
-
Czy maszyny stają się… ludzkie?
25/11/2019Studenci z Pensylwanii postanowili przeprowadzić pewien eksperyment: zagrali w grę komputerową z robotem. Celem badania było sprawdzenie, na ile człowiek da się wyprowadzić z równowagi, gdy maszyna odnosi się do nas w sposób nieprzyjemny.
-
"Solarny piekarnik" Billa Gatesa wyprze paliwa kopalne?
21/11/2019– W wielu gałęziach przemysłu energia słoneczna może wkrótce zastąpić paliwa kopalne – mówi Bill Gross, jeden z założycieli firmy Heliogen, która, wspierana przez Billa Gatesa, wynalazła nowy rodzaj solarnego pieca wykorzystującego energię solarną i… sztuczną inteligencję.
-
"Wanderlust Travel Stories" – interaktywna proza czy gra, którą można czytać?
20/11/2019– Mówiąc o "Wanderlust Travel Stories", używamy dwóch określeń: "grywalny reportaż" i "doświadczenie podróży" – zaznacza Robert Gnyp ze studia WalkaboutGames. Najnowsza gra twórców "Wiedźmina" nie wymaga wysokiej zręczności i refleksu. Wystarczy kochać podróże, mieć bogatą wyobraźnię i… umieć czytać.
-
Skradziono laptop. Dane tysięcy studentów zagrożone
19/11/2019Jednemu z pracowników Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego skradziono laptop. Największą stratą nie był jednak sam sprzęt, lecz jego zawartość…
-
A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać… na Spitsbergen?
14/11/2019– Często zgłaszają się osoby chcące odpocząć od tego, co robią, np. pracownicy korporacji, którzy po prostu pragną oderwać się od rzeczywistości – mówi kierownik Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie, Włodzimierz Sielski.
-
VR – błaha rozrywka czy nowy wymiar sztuki?
12/11/2019– VR odpowiada na to, czego ludzie najbardziej pragną od dziecka: pozwala zabrać kogoś na samo dno swoich marzeń – mówi reżyserka dokumentalna, Anna Brzezińska.
-
W Poznaniu niepodległość ma słodki smak
11/11/2019– Staramy się być spadkobiercami tradycji. Przygotowaliśmy prawie 25 tys. rogali świętomarcińskich, które będziemy rozdawać – mówi zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej, ks. Łukasz Łukasik. Czy niedługo, dzięki stolicy Wielkopolski, dzień 11 listopada będzie kojarzył się nam z konkretnymi potrawami tak jak inne polskie święta?
-
"Smartfonowa szyja" – czym jest i jak jej uniknąć?
08/11/2019– Smartfon trzymamy nisko. Wraz z kolejnymi stopniami zginania głowy z dół zwiększamy obciążenie naszego kręgosłupa. Głowa, która waży pięć kilogramów, zaczyna ważyć znacznie więcej – mówi magister fizjoterapii, Paulina Poświata.
-
Yellow Boxy – lekarstwo na korki?
06/11/2019Przez 5 miesięcy w Szczecinie testowano Yellow Boxy – specjalne żółte kratki wymalowane na najważniejszych skrzyżowaniach w mieście. Co daje takie rozwiązanie?